2024. gada 5. aprīlī Lavijas Universitātes Dabas mājā notika projekta ”EditGrass4Food” noslēguma conference, kurā pētnieki no Norvēģijas, Lietuvas, Latvijas un Igaunijas informēja plašāku sabiedrību par projekta pētījumos gūtajiem rezultātiem.

LU prof. un projekta vadītājs Nils Rostoks informēja par projekta vispārējiem mērķiem un pētniecības aktivitātēm, kā arī rezultātiem un turpmāko sadarbību ar partnerorganizācijām, nodrošinot rezultātu ilgtspēju un projekta ietekmi. LU vadošā pētniece Anete Borodušķe iepazīstināja ar daudzgadīgās airenes (Lolium perenne) ģenētisko transformāciju, izmantojot ektopisku morfoģenēzes regulatoru ekspresiju. A.Borodušķe skaidroja arī, kāpēc nepieciešama daudzgadīgās airenes ģenētiskā transformācija - lai atklātu, validētu un izmantotu fenotipa-genotipa cēloņsakarības saiknes priekšrocības, ģenētiski uzlabotu galveno lopbarības kultūru un iegūtu labāku ražu, un augstāku biomasas kvalitāti daudzveidīgos un mainīgos agroklimatiskajos apstākļos. Prof. Odd Arne Rognli (Odd Arne Rognli) no Norvēģijas Dzīvības zinātņu universitātes (NMBU) uzstājās ar prezentāciju par izaicinājumiem izturīgu daudzgadīgās airenes šķirņu selekcijā, aptverot tādas tēmas kā lopbarības zālaugu selekcijas metodes un izaicinājumi, selekcija izturībai pret abiotisko stresu, fenomikas izmantošanas perspektīvas, genomiskā selekcija un ģenētiskās modifikācijas un klimata pārmaiņu ietekme.

Tallinas Tehnoloģiju universitātes (TalTech) vadošā pētniece Sesīlija Sarmiento (Cecilia Sarmiento) informēja par jauno genomikas metožu regulējumu ES. Lietuvas Lauksaimniecības un mežsaimniecības pētniecības centra vecākā pētniece Kristina Jaškūnė (Kristina Jaškūnė) uzstājās ar interesantu prezentāciju par daudzgadīgās airenes abiotiskā stresa reakciju - senas problēmas un jaunas iespējas, aptverot tādas tēmas kā daudzgadīgās airenes izcelsme un daudzveidība, abiotiskie stresi - izturība pret salu, u. c. NMBU doktorants Akhils Reddī Pashapu (Akhil Reddy Pashapu) uzstājās ar prezentāciju par transkriptomu profilēšanu, kas atklāj ieskatu daudzgadīgās airenes reakciju uz aukstumu, aplūkojot tādas tēmas kā daudzgadīgās airenes nozīme un pašreizējās problēmas, ziemcietība, reakcija uz sala stresu, transkriptomu analīze, kandidātgēni, lai uzlabotu airenes izturību pret salu. TalTech doktorantūras students Ferenz Sustek iepazīstināja ar detalizētu genoma rediģēšanas procesu daudzgadīgās airenes protoplastos ar CRISPR-CAS metodi un secinājumiem.

Konferencē piedalījās ap 80 dalībniekiem no visām projekta partnerorganizācijām Baltijas valstīs un Norvēģijā, kā arī Latvijas Zinātnes padomes un Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji.

Programma

Prezentācijas:

  O.A.Rognli

  N. Rostoks

  K. Jaškūnė

  F. Sustek

  A.Borodušķe

  C. Sarmiento

  A.R.Pashapu